1. Anasayfa
  2. Ustaya Sorun

Yazlık lastikler ne zaman takılır?

Yazlık lastikler ne zaman takılır?
Dot tarihi kontrolü
1

Yazlık lastikler ne zaman takılır? Güvenlik anlamındaki en önemli argümanların başında yer alır yazlık lastiklerdir Peki, ne zaman takmalıyız? Yazlık lastikleri takmak için en uygun zaman dilimi hangisidir?

Yazlık lastikler ne zaman takılır

Yaz lastikleri, 7 °C’nin üzerindeki sıcaklıklarda en iyi performansı sergileyecek şekilde tasarlanmıştır.
Yaz lastikleri genellikle ıslak ve kuru zemin koşullarında optimum yol tutuşu ve çekiş sağlayacak daha yumuşak bir kauçuk bileşenine sahiptir.
Ancak 7 °C’nin altındaki sıcaklıklarda bu aynı bileşen, yaz lastiklerini daha az uygun hale getirir

Yazlık lastik ne zaman takılır
Yazlık lastikler ne zaman takılır?

Yazlık lastikleri kışın çıkartmazsam ne olur ?

Mevsimine uygun lastik kullanmak hem sürüş güvenliği hem de aracınızın sürüş sistemlerinin zarar görmemesi adına büyük önem taşıyor. Yazın kış lastiği kullanmak özellikle fren mesafesinin uzamasına neden oluyor. Hızlı girilen keskin virajlarda, aracın yumuşak lastik yanaklarının etkisi aracı beklenenden fazla yatırarak sürücüleri öngörülmeyen bir direksiyon hareketi refleksine itiyor. Bu aşırı toparlama hareketinin kimi zaman aracın takla atmasına dahi neden olabiliyor. Bunun yanı sıra mevsimine uygun olmayan lastik, yakıt tüketimini ve çevreye salınan CO salgısını da ciddi oranda artırıyor. Kış lastiklerini yaz aylarında kullanmaya devam etmekle kâr değil zarar ediyorsunuz. Lastiğini verimli şekilde kullanmak ve en iyi performansı almak isteyen tüketicilerimiz, mevsimine göre lastiği hem güvenlikleri hem bütçeleri için tercih etmeli

  • Yaz mevsiminde kış lastiği ile devam edildiğinde lastikler aşırı aşınma nedeni ile çabuk yıpranır. Yaz lastiklerinin dönme direncinin kış lastiklerine oranla daha düşük olması, daha az yakıt ve daha az aşınma anlamına gelir.
  • Güç ve yakıt tüketimi artar. Seçilen Lastikler binek otomobillerde yakıt tüketimine büyük oranda etki eder.
  • Aracın performansının da önüne geçilerek fren mesafesi uzar ve gürültü seviyesi artar. Kış lastikleri deseni ve kullanılan sırt karışımının özelliğinden dolayı yaz lastiklerine oranla daha fazla ses çıkartır.
  •  Kuru zeminde hızlı alınan virajlarda savrulma hatta takla atma riski ortaya çıkar. Kış lastiğinin üretimi sırasında kullanılan doğal kauçuk yüzdesinin fazlalığı kış lastiğini yaz lastiğine oranla daha yumuşak kılmaktadır. Aynı zamanda kış lastiğinden beklenen akselerasyon ve frenleme tepkimeleri kış mevsimi ve kış dönemi yol koşullarına göre daha farklı bir gövde yapısını gerektirmektedir. Dolayısıyla limitlere yakın bir performans ile yaz aylarında kış lastikleri ile yol alan sürücüyü çok tehlikeli deneyimler bekleyecektir”. Yakıt tasarrufu nasıl yapılır başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazlık lastikler ne zaman takılır? sorusunu detaylı bir şekilde ele aldık. Yazlık lastikler ne zaman takılır konusu ya da farklı konularda iletmek istediklerinizi Yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Bu gönderiye oy verin!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Daha fazla sıcak olmadan lastikleri yenilemek gerekiyor özellikle sıcak bölgelerde oldukça zor bir durum. Yazlık lastiklerin tam zamanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir