Renault Arıza Lambalarının Anlamları 2021

Renault arıza lambalarının anlamlarını bilmeniz büyük önem arz ediyor. Renault ikaz lambaları bazen aracınızı hareket ettirmeden, çekiciyle servise götürmeniz kadar önemliyken bazen de kontrol ettirmenize bile gerek kalmadan, kendinizin müdahale edebileceğiniz türdedir. Renault Megane arıza işaretleri dışında diğer bütün modellere ait arıza lambalarının hangi anlama geldiğini ve yandıktan sonra neler yapabileceğinizi bilmiyorsanız, bu konuda en doğru yerdesiniz.

Aşama aşama Renault arıza lambalarının anlamları sizlerle.

Renault arıza lambaları anlamları

 

Renault arıza lambaları anlamları
Renault arıza lambaları anlamları

Renault arıza lambası anlamlarını kolaylık olması açısından simgeleriyle birlikte aktaracağız. Dacia arıza lambaları, Renault Fluence arıza işaretleri gibi ayırım yapmadan hepsini bir bütün halinde düşünebilirsiniz. Renault tüm ışıklara aynı anlamları yüklemiş. Bu kapsamda ayırım yapmadan bir bütün olarak konuyu ele alacağız.

Lambalar yandıktan sonra eğer seyir halindeyseniz mutlaka sağa çekip kontrol etmenizi, mümkün olduğunca aracınızı hareket ettirmemeniz gerekliliğini tekrar hatırlatarak karşımıza en sık şekilde çıkan arıza lambalarının nedenlerini ve nasıl söndürebileceğinizi inceleyelim.

 

 

Renault bakım lambası

Renault bakım lambası
Renault bakım lambası

Renault bakım lambası karşımıza en yoğun çıkan işaret olduğu için, önceliği de ona verelim istedik. Otomobilinizi güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için düzenli bir şekilde bakıma girmeniz gereklidir. Renault bakım periyotları hakkında her hangi bir bilginiz yoksa yazının üstüne tıklayarak gerekli bilgiye erişebilirsiniz. Bu lamba genelde otomobillerde İngiliz anahtarı şeklinde görünür. Fakat bazı araçlarda söndürülme şekli değişkenlik gösteriyor. Tüm modellerde lambayı nasıl söndürebileceğinizi izah edeceğiz. Her ne kadar bakıma girdikten sonra servis tarafından söndürülse de özellikle uzun yolda gözünüzü almaması için söndürüp, daha sonra bakıma da girebilirsiniz.

Renault Megane bakım lambası söndürme

Renault Megane bakım lambası söndürmek için, Renault 4 bakım sıfırlama işlemini kademe kademe ilerleyerek anlatacağız. Aşamaları atlamanız durumunda işlemde başarısız olursunuz, bu nedenle dikkatli bir şekilde okuyarak ilerleyin.

  1. Aracınızın sürücü koltuğuna oturun.
  2. Tek marş yapın, elektrik gelsin fakat aracınızı kesinlikle çalıştırmayın.
  3. Sağ taraftaki silecek kolu yardımıyla sıfırlama işlemini yapacağız. Bu nedenle kolun uç kısımdaki düğmelerden, alt taraftakine basarak menüler arasında ilerleme yapın
  4. Mutlaka bakıma giriniz ya da bakıma x gün kaldı yazısını gördüğünüzde durun ve elinizi çekin
  5. Menünün üzerindeyken hızlı bir şekilde yine alt tuşa 3 saniye basılı tutup elinizi çekin
  6. Tekrar 3 saniye basıp elinizi çektikten sonra bakım lambanız sıfırlanmış olacaktır.

Megane dışında, Clio 5, Kadjar ve Captur gibi tüm araçlarda benzer şekilde lambayı söndürebilirsiniz.

Renault Clio bakım lambası söndürme

Clio 4 Mutlaka bakım yaptırınız silmek için aracınızı yarım kontak modunda tutun fakat çalıştırmayın. Bakıma x gün kaldı ya da mutlaka bakıma giriniz ibarelerini gördüğünüzde alt tuşa 3 saniye süreyle basılı tutun. Belirli bir süre bekledikten sonra lambanın sıfırlanacağınız göreceksiniz.

Renault Fluence bakım lambasını söndürme işlemi de benzer şekilde yapılmaktadır.

Renault Stop uyarı lambası

Stop uyarı lambası
Stop uyarı lambası

Renault Stop uyarı lambası bütün modellerde karşınıza çıkabilir. Arızanın tanımı oldukça geniş, birçok parametreden dolayı bu lambanın yaması ihtimal dâhilinde. Riskli bir durum olduğu için aracınızı kesinlikle çalıştırmayın. Eğer çalıştırdıktan sonra görmüşseniz kesinlikle hareket etmeden aracınızı durdun ve Renault yol yardımdan destek isteyin.

Fren ariza lambası

Renault Fren arıza lambası
Renault Fren arıza lambası

Fren arıza lambası resimde görüldüğü gibi yuvarlak içindeki bir ünlem işareti şeklinde çıkar. Bu lamba birçok kesimin bildiği gibi fren balatasının bittiği anlamını taşıyor. Balatalar azaldığında hiçbir Renault aracında uyarı lambası yanmaz. Fren sistemiyle ilişkili bir durumdan söz edilmektedir. Fren hidroliğinin azalması, bu lambada en sık karşımıza çıkan durum. Eğer rampada yanıyor ve düz yolda yanmıyorsa kesinlikle hidrolikten söz edebiliriz.

Renault lastik basınç lambası

Renault Lastik basınç lambası
Renault Lastik basınç lambası

Renault lastik basınç lambası en can sıkıcı lambaların başında yer alır. Bu lambayla birlikte Motor arıza lambasını da yakması ihtimal dâhilinde. Lambanın yanması bazen lastiğin patladığına işaretken bazen de oldukça önemsiz bir konu olabiliyor.  Gerçekten lastik patladığında ya da yarıldığında bu lamba yanar. Fakat lastik hava biriminin olması gereken değerinin çok az da olsa altındaki bir rakamdaysa basınç uyarısı tekrar karşınıza çıkacaktır. Anlayacağınız lamba yandıktan sonra inip aracınıza bakmanız ve lastiklerde her hangi bir sorun yoksa yola devam etmenizde her hangi bir sakınca yok. Yine de ilerleyen dönemlerde çivi batma ve yavaş yavaş inme ihtimali nedeniyle kontrol ettirmenizde fayda var. Peki, bu lamba nasıl söndürülür?

Renault Lastik basınç lambası nasıl söndürülür?

Renault araçlarda model fark etmeksizin lastik basınç lambasını söndürmek için direksiyonun sağ bölümünde bulunan silecek kolu yardımıyla yol bilgisayarına girişi yapmalısınız. Yukarı ya da aşağı yöndeki oklarla lastik basınç bölümüne giriş yapın, sonra aşağı yöndeki okun üzerine gelerek 5-10 saniye bekleyin. Lastik basınç öğretme işlemi başlayacak ve lambanız sönecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu