1. Anasayfa
  2. Arıza Kodları

Enjeksiyon Kontrol Ettirin Arızası ve Çözümü

Enjeksiyon Kontrol Ettirin Arızası ve Çözümü
Enjeksiyon-Kontrol-Ettirin
2

Enjeksiyon Kontrol Ettirin, Enjeksiyon sistemi arızası neden olur? Arabada enjeksiyon arızası nasıl giderilir? Enjeksiyon sistemi arızası ne demek? Enjektör bozuk olursa ne olur? Renault Clio Enjeksiyonu Kontrol Ettirin uyarısı, Clio 4 enjeksiyon kontrol ettirin dizel, Clio 4 enjeksiyon kontrol ettirin benzinli gibi en çok sorulan ve aranan başlıklara bu yazımızda yer verdik.

Egzoz Emisyonu Kontrol Ettirin Uyarısını Neden Verir? başlığına da göz atabilirsiniz.

Enjeksiyon Kontrol Ettirin
Enjeksiyon Kontrol Ettirin

Enjeksiyon Nedir?

Enjeksiyon, nedir öncelikle buna bakmamız gerekli. Motor, arabanın mevcut olan LPG, Benzin, Dizel araçlar aldıkları yakıt enerji formu ile mekanik enerjiye çevirerek aracın çalışmasını sağlayan mekanizmadır. Enjeksiyon ise, motorun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar.

Enjeksiyon, araçlarda bulunan ve araçta motorun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaya yarar. Bunun yanı sıra yakıt iletimini sağlayan sisteme verilen addır. Mevcut durumlara bağlı olarak hava ve yakıt karışımının ayarını yapar ve kontrolünü sağlar. Bunun sonucunda araç verimli ve güvenli bir şekilde çalışır.

Enjeksiyon bozulursa ne olur?

Enjeksiyon bozulursa ne olur, Daha çok yakıt yakmanıza rağmen, hızlanma, sürat ve konfor olarak karşılığını alamazsınız. Aracınız sabahları geç çalışabilir, motor soğukken aniden stop edebilir, rolantide dalgalanmalar ve düşük devir sebebiyle trafikte hareket halinde stop etme durumları yaşanabilir.

Dizel motorlar, takılı vites ne olursa olsun motor devir sayısının aşılmasına asla izin vermeyen bir enjeksiyon ekipmanına sahiptir.

Enjeksiyon arızası neden olur?

Enjeksiyon arızası, nedenlerine bakarsak eğer şu şekilde sıralama yapabiliriz. Motor enjektörleri koniye benzer bir yapıya sahiplerdir. Yakıt iletimlerini sağladıkları kanallar ise ondan çok daha dar yapıdadır. Buna bağlı olarak enjeksiyon arızası nedenlerinin en önemli ve en sık görülen yaşanan tıkanmalardır. Uzun bir süre bakım yapılmadığı zaman yakıt enjektörü tıkar ve püskürtme yapmadığı için arızaya neden olur.

Enjektör yakıt kanallarındaki tıkanmanın ana sebebi kalitesiz yakıt olduğunu unutmamalısınız.

Diğer bir enjektör arıza sebebi ise, enjektörlerin yanmasıdır, bu yanmanın sebebi motor beyninden veya farklı sebeplerden kaynaklanabilir.

Enjeksiyon arızası nasıl önlenir?

Aracınızdan en iyi performansı almak istiyorsanız ve enjektör arızaları gibi durumlarla karşılaşmamak için öncelikle kaliteli yakıt kullanmanız şattır. Bir çok arıza nedenlerinin başında gelen kalitesiz yakıt kullanımı olduğunu unutmayın.

Araç yakıtları kalınlığına ve birim miktarda barındırdığı enerjiye göre sınıflandırılabilir. Kalın yani yoğun yakıtlar birim miktarda daha fazla enerji barındırır, böylece daha uzun yol yapmanızı sağlar. İnce yani düşük yoğunluktaki yakıtlarsa kolay yanar böylelikle yanma odasının motorun ve motor ek sistemlerinin ömrü uzar.

Enjektör arızası sebebiyle aracınızda birden fazla arıza meydana gelebilir, bunların en başında araç çekişten düşer daha ileri seviye bir enjektör arızasında arabanızın çalışmamasına sebep olabilir.

Periyodik bakımlarını güvenilir ve işinde düzgün olan servis veya ustalara mutlaka yaptırın.

Enjeksiyon arızası nasıl anlaşılır?

Aracın tüketim değerleri yükselirken verimlilik düşer. Daha çok yakıt yakmanıza rağmen, hızlanma, sürat ve konfor olarak karşılığını alamazsınız.
Aracınız sabahları geç çalışabilir, motor soğukken aniden stop edebilir, rolantide dalgalanmalar ve düşük devir sebebiyle trafikte hareket halinde stop etme durumları yaşanabilir. Bu gibi durumlarda yakıt sisteminizi kontrol ettirmeniz gerekir, sistem genelinde problem yoksa, problem motordadır veya enjeksiyonlardadır.

  • Aracınızın rölantideyken birden bire stop etmesinden,
  • Arabanın teklemesinden,
  • Aracınızı ilk çalıştırdığınızda, geç çalışmasından anlayabilirsiniz. 

Enjeksiyon arızası çözüm

Aracınızda enjeksiyon arızası belirtileri varsa yada motor arıza lambası yanarak uyarı verdiyse aracınız için ucuzdan pahalıya deneyebileceğiniz yöntemler vardır.

Aracınızın yakıt sistemine Carbon clean denen temizlik işlemi yaptırarak çözüm arayabilirsiniz. Dizel motor katkılarını deneyebilirsiniz.

Bu katkılar motorun içindeki kurumları temizler ancak bazı durumlarda EGR valfi gibi parçalarda partikül filtresinde tıkanmalara sebep olabilir.

İyi araştırılarak uygulanması faydalı olacaktır. Enjektörlerin sökülerek temizlenmesi ve memelerin değişimi ve ayarlarının yeniden yapılması. Bu tarz çareler sonuç vermezse aracınızın enjektörlerini değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Son söz ve önemli ipucu:

Bu arıza genelde aküden oluyor ama aküden değilse, aracınızı boşa atmadan kaynaklanmıştır. Boşa atmayın araç yokuş aşağı zaten yakmıyor. 5 – 10 KM boşa atmadan kullanın sorun çözülecektir.

Bu gönderiye oy verin!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 1 yıl önce

    Bu hatayı 2 gün önce ben de aldım. aracı aktif olarak kullanıyorum.servise belki 10vun sonra gidebilirim. Aracı bu şekilde kullanmanin bir zararı var mıdır…

  2. Benim araç Renault Clio4 bu hatayı bende almıştım. Aküyü kontrol ettirdim bir sorun yoktu ve çok eski bir aküde değildi. Sizin de bahsettiğiniz gibi çok fazla boşa atıp kullanıyordum. Bir süre boşa atmayı kestim ve uzun zamandır bu uyarıyı vermiyor.
    Böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşlar öncelikle aküye baktırın daha sonra dikkat edin boşta çok fazla kullanıyorsanız da böyle hata verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir