1. Anasayfa
 2. Püf Noktalar

Amortisör ne işe yarar, 2024 Amortisör değişim fiyatı

Amortisör ne işe yarar, 2024 Amortisör değişim fiyatı
0

Amortisör ne işe yarar? Amortisör otomobilimizin yola tutunması ve kasis gibi engebeli yoldan geçerken geçerken vibrasyonu emen hayati bir parçadır.  Amortisörün bunun dışında da irili ufaklı birçok görevi bulunuyor.

Tüm bu görevleri hakkında merak içinde olan otomobil tutkunları, sürüş konforunu etkilediği için Amortisör patlarsa ne olur ve patladıktan sonra da Araba amortisörü tamiri fiyatı konularına yönelik araştırma içine girdiler. Bizler de sizin için Amortisör Ne işe yarar? konusunun dışında aklınıza gelen bütün soruları gidermeye yönelik rehber bir içerik hazırladık. En başta tam olarak görevlerine değinelim.

Amortisör Ne işe Yarar

Amortisör Ne işte Yarar konusu bilmeniz gereken en önemli detay. Ne işe yaradığını öğrenelim ki karşımıza çıkabilecek olumsuzluklarına vakıf olalım.

Araba Amortisörünün görevleri nelerdir?

 • Direksiyon kutusunu, Süspansiyon,
 • Diferansiyel dişlisini ve Mafsal istavrozunu  korur.
 • Süspansiyon sisteminin korumasına yardımcı olur.
 • Helezonların yumuşamasına engel olur.
 • Rot rotilin, Aks bilyalarının, Kauçuk burçların, erken aşınmasını engeller
 • Şanzıman dişlilerinin korunmasını sağlar
 • En önemli özelliklerinden birisi de birçoğumuz bilmeyiz ama Lastiklerin erken ve bölgesel aşınmasını engeller.

Görevlerini öğrendiğimize göre yağ kaçırması ya da patlaması durumunda karşınıza çıkabilecek emarelere değinelim.

Amortisör patlarsa ne olur

Amortisör patlarsa ne olur? Bu konu biraz Amortisör Ne işe yarar sorusunun yanıtı niteliğindedir. Çünkü, patladığında karşılaşacağınız tablo sonrasında Amortisör Ne işe yararın yanıtını uygulamalı bir şekilde anlarsınız.

 • Amortisörü aşınmış ya da patlamış bir araç seyir zevkinize engel olup, özellikle kasislerden geçerken “tak,tuk” diye sesler duymanıza neden olur.
 • Lastiklerinizde erken ve orantısız biz aşınmayla karşılaşırsınız.
 • Fren mesafeniz uzar ve size tepme hissi verir.
 • Virajlarda aracınız savurur.

Gördüğünüz gibi durum oldukça ciddi, bu nedenle kullanırken oldukça dikkat etmemiz gerekir.

Amortisörün patlamaması için alınacak önlemler nelerdir?

 • Seyir halinde bir çukur ya da kasisle karşılaşırsanız üzerinden oldukça yavaş bir hızla geçin.
 • Çukuru yada seti fark ettiğinizde hızınız yüksekse ve duramayacağınızı anlıyorsanız sakın frene basarak girmeyin. Bu daha çok zarar verir, yüksek hızda frene basmadan girmeniz daha iyidir.

Her ne kadar kullanım ömrünü arttırmaya çabalasak da sonuçta ömürlük bir parça değil. Sarf malzeme olduğu için bir kullanım ömrü bulunmaktadır.

Amortisör kaç yılda değişir?

Amortisör kaç yılda değişir sorusunun yanıtı biraz kullanım tarzınıza göre değişkenlik göstermektedir. Her ne kadar yukarıda açıkladığımız şekilde çukur ve setlere önem göstersek te amortisörün yıpranma payı zamana bağlı olarak mutlaka ortaya çıkacaktır. Yukarıda patlamaması için alınacak önlemleri açıklamıştık, aşağıdaki önerilerimizde yıpranma payını uzatmaya yönelik.

 • Aracınızı aşırı yükle donatmayın. Bagajınızda bulunan gereksiz ne varsa kaldırıp, bir yere konumlandırmanız; amortisörünüzün ömrünü uzatma açısından oldukça önemli bir detaydır.
 • Kötü yol şartları zemini bozuk yollara mümkün olduğunca girmeyin. Eğer mecburen giriyorsanız da yavaş gitmeye özen gösterin.
 • Helezonları kestirmek gibi, süspansiyonlara müdahale etmeyin. Kısaca aracın kimyasını bozmayın, unutmayın estetik değil güvenliğiniz önemli

Eğer değişim vaktiniz geçmişse, o konuya da değinip içeriğimizi sonlandıralım.

Amortisör ne işe yarar

Araba amortisör tamiri fiyatları 2024

Araba amortisör tamiri fiyatları 2024 konusunda asla bir araştırma içine girmeyin, bu eylem yapacağınız en son aktivite olsun.  Amortisörü tamir ettirmeniz güvenliğinizi çok ciddi riske attırmanız demektir. Amortisör ön takımda birçok parçanın beraber çalışmasıyla seyreden bir sistemdir. Keçeyi değiştirmeniz ya da yağlamanız çözüm değildir, maliyeti zaten düşük bir parça hayatınızı riske atmayın.  Hiçbir tamir edilmiş amortisör sizin fabrikadan çıkış standartlarına ulaşamaz. Ayrıca balata gibidir, her tekerinde aynı oranda olması gerekli. Değişim yaparken de tek değil çift değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Araç amortisör değişimi fiyatı ne kadar?

Araç amortisör değişimi fiyatı konusu aracınıza göre değişkenlik göstermektedir. Madem Araba amortisör tamiri güvenli değil, o zaman mecburen akıllara Amortisör kaça değişir? Sorusu geliyor. Amortisörün değişim maliyeti tanesi 400 TL’den başlamaktadır. Türe ve modeline göre farklılık göstermekle birlik bir çift amortisörü değişim işçiliğiyle birlikte ortalama olarak 900 TL ödeyerek yaptırabilirsiniz. Ayrıca internetten amortisör fiyatları arasında araştırma yaparak rakamı daha makul düzeylere çekebilirsiniz.

Amortisör Ne işe yarar? Konusuna sizler için değindik. Konu hakkında tecrübelerinizi paylaşmak ya da teknik ekibimizden farklı sorunlar için fikir almak isterseniz bize YORUMLAR bölümünden ulaşırsanız sizlere yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Bu gönderiye oy verin!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir