1. Anasayfa
  2. Püf Noktalar

Yağmurda Araba Sürme Teknikleri 2024

Yağmurda Araba Sürme Teknikleri 2024
YAGMURLU HAVADA ARABA surmek
1

Yağmurda Araba sürmek sandığınız kadar korkulacak bir durum değil. Ayazların, soğukların, yağmurların bize hafif “selektör” yapmaya başladığı şu günlerde otomobil kullanıcıları olumsuz hava şartları nedeniyle tedirginlik yaşıyor. Sağanak yağmurda araba kullanmak çok zor olmasa da dikkat etmeniz gereken bazı küçük detaylar bulunuyor. Yağmurlu havada arabanın kayması tehlikesini ortadan kaldırmak için bu detaylar küçük de olsa hayati önem taşır. Değişen hava koşulları nedeniyle özellikle yağmurlu havalarda doğru bilinen yanlışlar, hiç uygulanmayan kurallar görüş alanınızı kaybetmenize, direksiyon hakimiyetinizi yitirmenize kadar uzanan bir sürece neden oluyor.

Yağmurda Araba Sürmek için bilmeniz gerekenler

Yağmurda Araba Sürmek  için direksiyonu rahat bir şekilde kontrol edebilmeniz dikkat etmeniz gereken ilk detay. Havaların soğuk olması nedeniyle kalın giyinmemiz sonucunda direksiyon manevrasını rahat bir şekilde yapmayız. Bu nedenle mutlaka üzerinizde rahat hareket edebileceğiniz bir kıyafet bulunsun. Görüş açınızı kısıtlamaması adına buğu çok önemli. Havalandırmanın doğru konumda olmasıyla tüm buğuyu bir anda çözebilirsiniz. Günümüz araçlarının neredeyse tamamının buğu çözücü özelliği bulunuyor. Aracınıza tam hakim olup bu özeliği keşfetmelisiniz. Aracınız eski bir model ve bu özellik yoksa marketlerde buğu önleyen spreyler mevcut. 2-3 tl bir ücretle temin edebiliyorsunuz. Bunu aracınızın içine uyguladığınızda da camlarınız buğu tutmuyor. Aracınızda mutlaka uygun ebatta jant ve lastik olsun. Görünüm & Estetik açıdan aracınızın ihtiyaçlarını karşılamayacak lastikleri kullanmayın. Aksi durumunda aracınız kayar ve direksiyon hakimiyetini kaybedersiniz.

Yağmurda Araba Sürmek
Yağmurda Araba Sürmek

Yağmurlu havada araba neden kayar?

Yağmurlu havalarda direksiyon hâkimiyetini kaybedip aracın kaymasının bazı kritik etkenleri vardır, tedbirlerinizi alın ki bu hayatınıza mal olmak zorunda kalmasın. En önemlisi yola çıkmadan hava durumunu kontrol etmek, atlamamanız gereken ilk detay.

En önemlisi lastikler: Aracınızda iki farklı tip lastik kullanın. Bunlar kışlık ve yazlık lastikler. Hava sıcaklığının 7 derece altına düştüğü durumlarda kışlık lastikleri kullanmanız gerekir. İdeal bir lastiği en fazla 4 yıl kullanın, yarın diş derinleri aşınmış lastiklerden uzak durun. Yağmurda aracın kaymasının en önemli etkeni suyun lastik içindeki tahliye kanallarını doldurarak lastiğin tam anlamıyla yere temas etmemesi ve kontrolü kaybetmenize neden olur.

Jant & Lastik Uyumu: Bu konuya yukarıda kısmen değinmiştik, biraz daha açalım. Mutlaka üretici firma tarafından tavsiye edilen ölçülerde jant ve lastik kullanın. Estetik açıdan ho duran ince yanak lastikler, dışa dönük jantlar ya da “pıstırılmış” denilen araç tipleriyle yola tutuşunuz zor olacağından ilk tepkide aracınızın olumsuz reaksiyonuyla karşılaşırsınız.

Yağmurlu havalarda alınacak önlemler

Yağmurlu havalarda alınacak önlemler seyahatinizi sorunsuz bir şekilde tamamlamanız açısından hayati bir önem taşır. Yolda giderken sağanak yağışla karşılaşırsanız aşağıdaki maddelere mutlak suretle riayet edin.

Takip mesafesini arttırın.

En önemli maddedir. Yaz aylarına istinaden takip mesafenizi biraz daha uzun tutun ki her hangi sorun oluştuğunda durma şansınız oluşsun. Yağmurlu havalarda hız sınırı olumsuz hava koşulları nedeniyle değişkenlik göstermese de, bilinçli bir kullanıcı olarak dikkat etmek zorundasınız. Yağmurlu havada uzun yol yaparken Direksiyonu 9:15 konumunda tutun. Kışın esen sert rüzgarlar sizi şerit değiştirme itebilir bu nedenle direksiyon hakimiyetiniz tam ve kusursuz olmak zorundadır. Seyir halinde giderken yolun orta şeridini kullanmaya özen gösterin. Sağ ve sol şeritlerde su birikintisiyle karşılaşırsınız oraya sert bir şekilde girmeniz sizi refujlara doğru savurur ve kaza ihtimalinizi artırır. Daha sonra yağmurda kayan arabalar kervanına siz de katılırsınız.

Güneş gözlüğü Takın.

Yağmurda araba sürmek zorlanıyorsanız yağmur çok sert bir şekilde yağıyorsa polarize bir gözlük, yolu daha iyi görmenizde size yardımcı olur. Snopes yağmurda ve siste polarize bir gözlük takmanın görüşünüze neden yardımcı olacağını şöyle açıklıyor;

Gün içinde yağan yağmurda araba kullanırken polarize güneş gözlüğü kullanmak, sürücünün daha iyi görmesine yardımcı olur. Polarize güneş gözlüğü dağılmış ve yansıyan ışığın yatay bileşenlerini bloke eder ki bu şu demektir; polarize güneş gözlüğü, gün ışığında meydana gelen sis ya da yağmur gibi atmosferik-havayla ilgili etkiler olan dağınık ışık etkisini önler.

Şuna da dikkat edin: Bu öneri, sadece polarize güneş gözlükleri için geçerli. Polarize olmayan güneş gözlükleri görüşü daha da karartıp görmeyi zorlaştırır. Buna ek olarak, polarize güneş gözlüğü takma konusundaki bu öneri, akşamları işe yaramaz. Dolayısıyla, eğer hava kararmışsa ve yağmur da çok fazla yağıyorsa, arabayı yolun kenarına çekmek daha güvenli olabilir. Hiç bir şey hayatınızdan daha önemli değildir, onu riske atacak en önemli detaydan kaçının

Bu gönderiye oy verin!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. En çok korktuğum şey yağmurda ve karda araba sürmek. Bu teknikler gayet mantıklı geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir