Renault Lastik Basınç Sensörü Nasıl Söndürülür
Renault lastik basınç sensörü nasıl söndürülür
1

Renault lastik basınç sensörü nasıl söndürülür? En olmadık anda ekranda bir uyarı ve “Lastik basınçlarını kontrol ettirin” mesajı belirip sürücüleri tedirgin eder. İnip bakarız ama lastikler gayet sağlıklı görülür, baktık bir şey yok Renault lastik basınç sensörü nasıl söndürülür arayışı içine gider ve birden karşımıza çıkan o yazıyı yok etme çabası içine gireriz.

Söndürmesi kolay ama gerçekten söndürmeli misiniz? Peki, söndürürken ne yapacaksınız? Megane lastik basınç sensörü resetleme işlemi, Clio 5 Lastik basıncı sıfırlama işlemi dışında sıfırlamadan önce neler yapmanız gerektiğini ve lambanın neden yandığını detaylı bir şekilde açıklayacağız. Her şeyden önce lamba neden yanıyor ve yandıktan sonra neler yapmamız gerekiyor?

Buyurun yazının devamına…

Renault lastik basınç lambası neden yanar?

Renault lastik basınç lambası, lastiklerin olması gerektiği basınç değerine ulaşamadığı durumlarda karşınıza çıkan, çıktıktan sonra da oldukça can sıkan bir sistemdir. Renault araçlarda lastik basınç sensörü siz hareket halindeyken bile sürekli olarak ölçümleme yapar ve olması gereken değerlerin altındaysa arıza lambasını yakar. Symbol gibi alt sekmen araçlarda Lastik basınç sensörü bulunmaz. Bilgileri ABS beyninden alır ve lastiğin dönüş hızıyla harmanlayarak basınç değerlerini ortaya çıkartır.

Lastik basınç lambanızın yanmasını illa ki “lastiğimin havası iniyor” şeklinde düşünmeyin. Belki arıza sensörde de olabilir. Bu yüzden de Renault lastik basınç sensörü nasıl söndürülür sorusunun farklı yanıtları karşımıza çıkabiliyor. O yüzden Lastik basınç lambası yandığı zaman neler yapmanız gerektiğine değinelim.

Renault lastik basınç sensörü nasıl söndürülür

Renault lastik basınç sensörü nasıl söndürülür sorunundan önce Lastik basınç sensörü neden yandı? Diye düşünün. Öyle ya, önceliğimiz bu diğeri ikinci ihtimal. Eğer lastik basınç lambanız yanmışsa aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz.

  • Lastik basınç lambasından sonra hiçbir müdahale de bulunmadan aracınızdan inin.
  • 4 lastiği de fiziki olarak kontrol edin. Herhangi bir cisim var mı? Havası inik mi?
  • Eğer bir sorun gözlemleyemediyseniz tekrar otomobilinize binip en yakın benzinlik ya da lastikçiye gidin.
  • Lastiklerinizin basınç değerlerini Renault lastik basınç tablosu doğrultusunda kontrol edin. Olması gereken değerleri makalemizin ileri bölümlerinde inceleyebilirsiniz.
  • Eğer havalarda düşme varsa tamamlayın, herhangi bir düşme söz konusu değilse Renault Lastik basınç sensörü söndürme işlemine geçebilirsiniz.

Renault Lastik basınç sensörünü söndürmek için farklı araçlara göre işlemler bulunur. Fakat genel anlamda özetlemek gerekirse aracınızın sağ sinyal kolu bu işlem için en önemli parça. Orta kısımdaki tuşlardan lastik basınçlarını görene kadar ilerleyin, gördüğünüzde tuşa “3 saniye” basılı tutun. Daha sonra öğretme işlemi başlayacak ve eğer herhangi bir sorun yoksa lambanız yanmayacaktır. Lambanız tekrar yanıyorsa doğru basınç değerlerine göre hava takviyesi yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Basınç değerleriyse şu şekildedir.

Renault lastik basınç tablosu

Renault lastik basınç tablosu lastiklerin olması gereken basınç değerleri kapsamında değerlendirilmiştir. Lastik tipine göre değerler farklılık gösterir.

Renault Lastik basınç tablosu
Renault Lastik basınç tablosu

Tablo gördüğünüz gibi bu şekilde. Aklınıza takılan bir soru olursa bizlere en alttaki yorumlar bölümünden ulaşıp, yardım isteyebilirsiniz. Tablo dışında Renault Lastik basınç tablosunun en ideal yeri otomobilinizin üzerindedir. Her araca basmanız gereken değerler ayrı ayrı araca göre yazılır. Bu rakamlara şoför kapısını açtıktan sonra iç kısımdaki etiketten ulaşabilirsiniz. Tüm hava değerlerine rağmen lambanız inatla yanıyorsa o zaman da sensör arızasından söz edebiliriz.

Renault Lastik basinc sensoru arizasi
Renault Lastik basinc sensoru arizasi

Renault Lastik basınç Sensörü arızası

Renault Lastik basınç Sensörü arızalı olması durumunda lastikler ideal bir şekilde yansa bile lambanın yanması nedeniyle karşınıza çıkar. Özellikle lastik değişimlerinde amatör lastikçiler Renault lastik basınç sensörünün uçununu, değişim aşamasında kırdığı için lamba sürekli yanabilir. Böyle bir durumda sensörün değiştirilmesi gereklidir -ki ortalama değişim maliyeti araca göre farklılık gösterse bile 500 TL bir rakama tekabül etmektedir.

Sonuç olarak lastik basınç sensörü arızasında işe lastiklerinizi kontrol etmekten başlayın. Belki bir çivi girmiş ve hava basıncı azar azar düşüyor olabilir. Bu nedenle fiziki kontrolü dikkatli yapmaya özen gösterin. Hava değerlerini kapı cebindeki rakamlar kapsamında sabitledikten sonra yukarıda anlattığımız şekilde lastik sensörünü söndürebilirsiniz. Lastikler olması gereken basınç değerinde ve lamba sürekli yanıyorsa bu durumda da lastik basınç sensöründeki arızadan söz etmek mümkündür.

Bu gönderiye oy verin!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 3 yıl önce

    Merhabalar. Megane 4 aracımda 225/ 40R18 ebadı yerine joy versiyonunda kullanılan ebattaki jant ve kışlık lastik kullanmak istiyorum. Fakat bu jantlarda basınç sensörü yok. Arıza lambası yanar mı? Havalar ısınıpta Orjinal jantları takana kadar bu ikazı yok etme olanağı var mı? Teşekkür ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir