1. Anasayfa
  2. Haberler

ÖTV İndirimi Olacak Mı?

ÖTV İndirimi Olacak Mı?
ÖTV Konusunda Merakla Beklenen İndirimde Son Durum
0

ÖTV İndirimi Olacak Mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada araç konusunda ÖTV oranlarının neredeyse 3 katına kadar artırabilecek ya da tamamen sıfıra indirebilecek demişti. İşte bu açıklamanın sonrasında ise özellikle de araç almak isteyenler ÖTV indiriminde son durum konusunda etraflıca araştırmalara başladılar. Daha önceden bilindiği gibi Bakanlar Kurulu’na ait motorlu araçların ÖTV oranlarını artırma ya da indirme yetkisi artık Cumhurbaşkanına ait olacak şekilde düzenlendi.

ÖTV Konusunda Merakla Beklenen İndirimde Son Durum

Son dönemde ciddi anlamda merak edilen ÖTV indirimi konusunda, özellikle de ikinci el araç piyasasının neredeyse durma noktasına gelmesinin ardından Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Aydın Erkoç açıklama yaptı ve ÖTV indirimi beklentisinin piyasayı çok önemli ölçüde kötü yönde etkilediğini söyledi. Erkoç, “ötv indirimi yok çünkü maliyet artışları aynı zamanda dövizin dalgalı biçimde seyretmesi ve de arz talep dengesinde yaşanan durgunluk sektörü olumsuz etkiliyor, bu nedenle de özellikle 2.el araç sahibi olmayı bekleyenler zor günler geçiriyor. Bir yandan da yaz aylarının gelmesi ve bir yandan da bayramın da artık yaklaşması aslında sektörün bir hayli hareketli günler yaşanmasını sağlamıştı. Ancak bu dönem geçti ve artık piyasa neredeyse durma noktasına kadar geldi” dedi.

Sosyal medyada bizi takip etmek için tıklayınız. renaultun.com

Renault Engelli Araç Fiyatları
Renault Engelli Araç Fiyatları

Fiyatları Arttıran Durum Denetimsizliktir

Erkoç özellikle de Temmuz ayı itibariyle yetki belgesinin artık zorunlu olduğunu söyledi ve bu nedenle de özellikle ikinci el araç sektöründeki ortada olan şu anki sorunların bir an evvel giderilmesi gerektiğini, bunun için de yönetmeliğin zaman kaybetmeden uygulanması gerektiğini ifade ederek sözlerine devam etti.

Erkoç, “ikinci el araç ticaretine yönelik olan düzenleme bir an evvel uygulanmaya başlanırsa o zaman hem devletin vergi kaybının hem de tüketici mağduriyetlerinin önüne ciddi anlamda geçilecektir. Tabi bunların yanında ötv indirimi yok ancak denetimlerin de zamanında ve net biçimde yapılmaması fiyatların her geçen gün artmasına neden oluyor’ dedi.

Ötv’siz araç fiyatları listesi için tıklayınız.

ÖTV İndirimi Olursa Fiyatlar Düşer Mi?

Bu anlamda kısacası ötv indirimi yok denebilir. Şu anki şartlarda özellikle de araçlara uygulanan ÖTV’de indirim beklemenin aslında pek de gerçekçi olmadığı vurgulanıyor. Bu konuda açıklama yapan bir yetkili ise, ‘bana göre yani benim şahsi düşünceme göre talebin özellikle de bu denli yüksek olduğu bir ortamda hele bir de ekonomik sonuçlar ortaya konduğu zaman, ÖTV indirimi beklemek aslına bakılırsa hiç gerçekçi olan bir durum değil. Ancak yine de ilerleyen günlerde tüketici anlamında talep düşerse o zaman bu anlamda da bir beklenti olması ortaya çıkacaktır. Tabi bir yandan da işin gerçeği ÖTV indirimi oldukça kısa vadeli olan bir çözümdür, bu nedenle de artık iç pazarı artık büyütmek için bakış açısını değiştirmek ve de bütüncül olarak olaya bakmak gerekli” dedi.

ÖTV İndirimi Olacak Mı?
ford engelli araç fiyatları için tıklayınız.

2022 ÖTV indirimli hangi araçlar satın alınır?

RENAULT.
Clio. Joy 1.0 Sce 65 bg: 405.900 TL. …
Taliant. Joy 1.0 Sce 65 bg: 412.900 TL. …
Twizy. Urban: 367.000 TL.
Megan Sedan. Joy 1.3 TCe 140 bg: 535.900 TL.
DACİA.
Sandero. Prestige 1.0 Turbo X-tronic 90 bg: 477.000 TL.
Sandero Stepway. Comfort 1.0 Turbo ECO-G 100 bg: 460.000 TL

2022 ÖTV muafiyeti kaç TL?

ÖTV indirimli engelli araç alımlarında uygulanan matrah, 2022 yılında geçerli olmak üzere 330 bin 800 liradan 450 bin 500 liraya yükseltildi.

Bu gönderiye oy verin!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir