1. Anasayfa
 2. Ustaya Sorun

Motor Yağına Su veya Suya Yağ Karışması Nedenleri

Motor Yağına Su veya Suya Yağ Karışması Nedenleri
Motorunuzda su ile yağ karışırsa ne olur?
0

Motor yağına su veya suya yağ karışması nedenleri birçok araç sahibinin araştırdığı detaylardan biridir. Aracınızın daha iyi standartlarda kullanılabilmesi için mutlaka bu tarz önemli konuları bilmeniz gerekir. Kişilerin araçlarını yalnızca kullanabiliyor olmaları iyi bir şoför olduklarını göstermez.

Aynı zamanda araçlarında oluşabilecek tüm problemler hakkında da az çok bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü böyle durumlarda aracınızla ilgili bir problem yaşanması durumunda tamirci çağırma imkanınız yoksa kendi bilgileriniz dahilinde de aracınızı çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Bu nedenle bir aracın neden sorun yaptığı veya uzun yolda ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğiniz gibi durumları her zaman için bilmelisiniz. Aynı zamanda araç yağına su veya suya yağ karıştırma nedenleri gibi konuları da detaylı olarak bilmeniz büyük bir önem taşır. Böylelikle hem araçlar hakkında daha geniş bir bilgi birikimine sahip olabilir hem de bu konuda daha bilinçli hareket edebilirsiniz. Motor yağına su veya suya yağ karışması nedenleri arasında farklı durumlardan söz edilebilir.

Motor Yağına Su Karışması Nedir?

Yağa su karışması nedir sorusu birçok araç sahibinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak aracın yaşayacağı durumları kestirebilmek adına büyük bir önem taşır. Otomobillerin çalışmasını sağlayan motorların birbiri ile hareket halindeki parçalar arasında sürtünme meydana gelir. Bu sürtünmelerin en aza inmesi için mutlaka motor yağı kullanılmaktadır. Yağlama işlemleri motorlar için çok önemli bir işlemdir.

Yağlama sistemlerinde meydana gelecek bir arıza motorlarda çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bunun yanında otomobillerin soğutma sıvısı da motorun sağlıklı bir şekilde çalışmasında büyük bir etkiye sahiptir. İki sıvı ise birbirinden çok farklı bir şekilde çalışmaktadır. Ancak bazı motor arızalarında motorun yağlarına su karışmasına neden olabilir. Bu durum da motorların yağlanma sistemlerinin bozulmasına neden olabilir. Ancak bu su karışmasının birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bu nedenleri bilmemek sorunun tamamen ortadan kaldırılmasının önündeki en büyük engellerden biridir.

Sosyal medyada bizi takip edin Renaultun.com tıklayınız.

Motor Yağlarına Su Karışmasının Nedenleri

Motorların sağlıklı bir sistem ile çalışabilmesinde yağlanma işleminin büyük bir önemi vardır. Bu sistemin sorunsuz bir şekilde çalışması için mutlaka sıvı ve yağın birbirine karışmadan çalışması büyük bir önem taşıyor. Motor Yağına su nasıl karışır? genelde iki farklı şekildedir. Bunlar şu şekilde açıklanabilir:

 • Silindirik kapak contası arızası
 • Yağ soğutucu arızası

Gibi durumlar yağa su karışmasının en belirgin nedenleri arasında yer alır. Bu arızalar meydana geldiğinde otomobilin motor yağına su karışır ve çok ciddi sorunlar meydana getirebilir. Motor yağlarına su karışması durumlarında dikkat edilmesi gereken konular bulunur. Sorunların ana nedenleri saptandıktan sonra kolaylıkla gerekli araç tamir işlemleri yapılabilir. Motor sağlığı için bu durumun mutlaka önceden tespit edilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

araç neden conta yakar, yağa su karışması
Silindir Kapağı Contası Nedir? araç neden conta yakar

Silindir Kapak Contası Arızası Nasıl Belli Olur?

Silindir kapak contası arızası motor yağına su karışmasının en büyük nedenlerinden biridir. Bu sorunun kısa süre içerisinde giderilebilmesi için mutlaka titiz bir şekilde tespit yapılması gerekir. Silindir kapak contası adı verilen aparat, motor bloğu ve silindir kapağı arasında bulunuyor. Silindirler arasına yabancı bir madde girmesini engelleyen bir kapaktır.

Motor contası nasıl yanar? Motor contası yanarsa ne olur?

Eğer otomobilin soğutma sisteminde ciddi bir arıza meydana gelir ise bu durum motorun çok fazla ısınmasına neden olur. Motor aşırı bir ısınma gösterir ise conta yanar ve bu durumda da motorun yağına su karışabilir. Bu durumda istenmeyen birtakım motor arızaları olarak ortaya çıkar. Motor yağına su karışması çözümü konusunda son derece titiz çalışmak gerekir. Bu süreçte profesyonellerden bilgi ve hizmet almak son derece önemlidir. Bu durumun en önemli belirtileri arasında ise şunlar yer alır:

 • Araçta kompresör kaçağı gibi durumlar meydana gelir. Bu durum da aracın performansının çok fazla düşmesine neden olur.
 • Araçta soğutma suyuna yağ karışabilir. Bu durumu anlamak için su tankının kapağını açarak baktığınızda durumu anlayabilirsiniz. Yağ ve su birbiri içerisinde çözünmez. Suyun üzerinde de yağ kendini hemen belli eder.
 • Aracın hararetinin yükselmesine neden olur. Bunun sonrasında da araç sürekli olarak su kaybı yaşamaya başlar. Suyun azalmasını da su seviyesinin kontrol edilmesi ile rahatlıkla anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Motor suyuna yağ karışabileceği gibi yağa da su karışabilir. Bu durum yağ kontrolü yapıldığında daha rahat bir şekilde anlaşılır. Motorda bulunan yağın bir kısmı ya da tamamını boşaltarak anlama imkanı vardır. Eğer yağ ve su birbirine tamamen karışmış ise yağın kalitesi düşer. Kabarmalar ve köpürmeler meydana gelir.

Tüm bu durumlar araç motorlarının sağlıklı çalışmasının önündeki önemli engellerdir. Dikkatli bir şekilde kontrol ederek ya da bir uzmana göstererek sorunları anlamak mümkün olabilir. Ancak bu süreçte iyi ve detaylı bir onarım çalışması yapılması son derece önemli bir konudur. Böyle durumlarda motor yağına su karışırsa ne olur sorusu her zaman için yanıtı önemli olan konular arasında yer alır.

Bir diğer konumuz Sık Karşılaşılan Araba Arızaları nelerdir? tıklayınız.

Motor Yağına Su Karışırsa Ne Olur?

Motor yağına su karışması demek motorun istenilen randımanda çalışmaması demektir. İstenilen performansı göstermemesi de bir süre sonra motorun tamamen işlevini yitirmesi anlamına gelebilir. Günümüzde hemen her araçta bu tarz problemlerle karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Motor yağına su karışması maliyeti de kişilerin oldukça merak ettiği detaylar arasında yer alır.

Dilerseniz araba neden hararet yapar başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

Yağ Soğutucu Arızası Belirtileri Nelerdir?

Yağ soğutucusu arızası da motor yağına su karışmasına neden olabilecek durumlar arasında yer alır. Bu durum farklı arızaların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Yağ soğutma işlemleri konusunda son derece titiz davranmak gerekir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunur. Yağ soğutma arızalarının en önemli belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Motor kontrol arıza lambasının yanması
 • Motor yağına su karışması
 • Motor suyuna yağ karışması
 • Yağ basınç göstergesinin yanması
 • Motor performansında düşmeler yaşanması
 • Motor hararetinin dengesizleşmesi
 • Motorda titreme meydana gelmesi
 • Motorda teklemeler ve stop etme problemlerinin yaşanması
 • Motorun aşırı gürültülü bir şekilde çalışması
 • Egzozdan duman ortaya çıkması

Gibi durumlar yağ soğutma sistemlerinde arıza olduğunu gösteren durumlardır. En belirgin durumlar arasında ise motor yağına su karışması gibi durumlar ortaya çıkar. Motor yağına su karışması çözümü için de kişilerin mutlaka profesyonel bir tamir ve bakım hizmeti almaları gerekir. Amatörce müdahaleler aracın motoruna çok daha fazla zarar verir.

Motor conta ne işe yarar?

Silindir kapak contası adı verilen aparat, motor bloğu ve silindir kapağı arasında bulunuyor. Silindirler arasına yabancı bir madde girmesini engelleyen bir kapaktır.

Motor contası neden yanar?

Eğer otomobilin soğutma sisteminde ciddi bir arıza meydana gelir ise bu durum motorun çok fazla ısınmasına neden olur. Motor aşırı bir ısınma gösterir ise motor contası yanar ve bu durumda da motorun yağına su karışabilir. Bu durumda istenmeyen birtakım motor arızaları olarak ortaya çıkar.

Conta yakan araba ne olur?

Eğer otomobilin soğutma sisteminde ciddi bir arıza meydana gelir ise bu durum motorun çok fazla ısınmasına neden olur. Motor aşırı bir ısınma gösterir ise conta yanar ve bu durumda da motorun yağına su karışabilir. Bu durumda istenmeyen birtakım motor arızaları olarak ortaya çıkar. Motor yağına su karışması çözümü konusunda son derece titiz çalışmak gerekir. Bu süreçte profesyonellerden bilgi ve hizmet almak son derece önemlidir

Bu gönderiye oy verin!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir