1. Anasayfa
  2. Püf Noktalar

Hill Holder Nedir, Ne işe yarar?

Hill Holder Nedir, Ne işe yarar?
1

Hill Holder Nedir? Terimin Türkçe karşılığı yokuş kalkış desteği demektir. Manuel vites kutusuna sahip araçlarda özellikle yokuşlarda kaçırma sorunu yaşarız. Çünkü biz debriyajdan ayağımızı çekip, debriyajın kavrama noktasına kadar ulaşma anına kadar geçen sürede aracımız geri geri geri kaçıracaktır. Bu sorun özellikle acemi kullanıcılarda büyük bir tehlike arz ediyor. Çünkü geri geri gidip panikle arkadaki araca çarpma durumunuz kaçınılmaz bir hal alır.

İlk kez 1996’da tanıtılan bu sistem (O zamanki ismiyle HHC) bugün birçok otomotiv firmasıyla birlikte Renault’unda kullandığı bir teknoloji. Şimdi bu teknolojiyi hep birlikte inceleyeceğiz.

Hill Holder Nedir, Ne İş Yarar?

Hill-Holder sistemi geri kayma korkusu yaşatmaz. Aracı tam durdurulmama anından sonra,  birinci viteste ilerlemek için gaza basılması anında freni tutma prensibiyle çalışır. Sistemin devreye girmesiyle birlikte siz gaz pedalına basıp gaz verene kadar aracınız geri geri hareket etmeyecektir.

Hill Horder Çalışma Prensibi?

Hill holder nedir
Hill holder nedir

Hill Horder Çalışma Prensibi Layman koşulları kapsamında iki sensor yardımı ve  araçtaki fren sistemi ile beraber çalışır. İlk sensör aracın yokuş yukarı eğimini ölçerken, ikinci sensör de debriyaj düzenini kontrol eder. Yokuş yukarı konumda araç durdurulduğunda, sürücü fren pedalına basarken debriyaja tamamen yüklendiğinde sistem devreye girer. Bu durumda sürücü debriyaj pedalına tamamen basıyor olmalıdır. İsterse ayağını fren pedalından çekebilir. Sistemi devre dışı bırakmak ve aracı ileri hareket ettirmek için, sürücü birinci vitese geçmeli, hafifçe gaz pedalına basmalı ve yavaşça ayağını debriyajdan çekmelidir. Bu noktada Hill-Holder mekanizması fren sistemini boşa alır ve aracın ilerlemesine imkân sağlar. Aynı biçimde durumun tersini düşünecek olursa araç yokuş aşağı pozisyonda geri vitese alındığında, sistem aracın ileri kaymasını önler.

Hill Holder Nasıl devreye sokulur

Hill Holder Nasıl devreye sokulur konusunda araç sürücüsünün yapabileceği manuel bir aktivite bulunmamaktadır. Sistem otomatik bir şekilde devreye giriyor. Hill Holder ihtiyaç duyulduğu anda sistem otomatik  bir şekilde algılar ve devreye girerek araç kullanıcısına büyük bir kullanım konforu sağlar.

Hill Holder Hangi Araçlarda var

Hill Holder sistemi günümüz teknolojik araçlarının hemen hepsinde bulunmaktadır. Eski model araçlarda varlığından pek söz edemeyiz. Renault’da şu an satışını gerçekleştirmiş olduğu bütün binek otomobillerde bu sistemi en baz versiyonlarda bile standart bir şekilde kullanmaktadır.

Hill holder Arızası nasıl giderilir

Hill holder Arızası araç kullanıcının manuel müdahalesi sonrasında giderilecek bir arıza tipi değil. Arızayı gidermek için clip cihazıyla beyin kontrolü yapılıp arızanın tam olarak nereden kaynaklandığı tespit edilerek arıza giderilebilir. Anlayacağınız eğer böyle bir arızayla karşı karşıyaysanız profesyonel bir firmadan destek almak zorundasınız.

Hill Holder Nasıl Kullanılır 

Hill-Holder, manüel şanzıman kullanım tekniklerinde deneyimsiz olanlar için veya inişli-çıkışlı dik yollarda yoğun trafik koşullarında size yardımcı olacak bir mükemmel sistemdir. Ancak aynı teknik, bir sürücünün; fren, debriyaj ve hızlanma sistemlerinin koordineli bir şekilde manüel park freni kolunu kullanımı ile de sağlanabilir.

Hill Holder sistemiyle ilgili aklınıza takılan ya da sormak istediğiniz her hangi bir şey varsa görüşlerinizi bize YORUM bölümünden iletebilirsiniz.

Bu gönderiye oy verin!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Hill holder yani yokuş kalkış desteği olan araçlar aşırı kullanışlı oluyor. Her araca yapmaları lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir