1. Anasayfa
  2. Püf Noktalar

Adblue Nedir? Nerede kullanılır? Adblue Biterse Ne Olur?

Adblue Nedir? Nerede kullanılır? Adblue Biterse Ne Olur?
Adblue Nedir? Nerede kullanılır? Adblue Biterse Ne Olur?
0

Adblue nedir? Adblue nerede kullanılır ve Adblue biterse ne gibi zararları olur? Adblue nereden doldurulur? Temizlenmiş üre nedir? Adblue hangi araçlarda kullanılır? Çevrenizde olup bitenlere biraz dikkatli baktığınızda geleceğiniz için bazı çabalara tanık olursunuz. Çevreye zarar vermeyen ürünler yoğun talep görmektedir. Çevreyi korumak hem sizi hem de gelecek nesilleri korur. Dizel yakıtlı araçlarda yanma sonucu oluşan nitrojen oksitler asit yağmuruna neden olmaktadır.

Adblue, Dizel yakıtla çalışan motorların emisyon seviyelerini düşük tutmak araç üreticilerine daha zorlu çalışmalar yapmalarını gerektiriyor. Aracınızın egzoz sistemindeki sensör sistemi yanma sonucu oluşan egzoz gazındaki içerikleri takip eder. Sistem gerekli gördüğü takdirde egzoz sistemine akışkanları enjekte eder.

Dizel yakıtla çalışan arabanız, hafif ticari aracınız hatta otobüsünüz olabilir. AdBlue günümüzde kullanılan dizel yakıtla çalışan motorlara sahip araçlarda seçici katalitik indirgeme sisteminde kullanılan bir çözeltidir. AdBlue bir yakıt katkısı değildir çünkü yanma reaksiyonu meydana geldikten sonra egzoz gazına eklenir.

Motorun çalışması esnasında seçici katalitik indirgeme sisteminden geçer ve motorun egzozundan zararlı azot oksit bileşiklerinin su buharı ve nitrojen olarak dönüşmesini sağlar. AdbBlue kullanmanın amacı hava kirliliğini azaltmak ve Euro 6 Egzoz Emisyon Standardı koşullarını yerine getirmektir. Ayrıca Egzozdan duman atması neden olur başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Petrol ürünleri sülfür ve nitrojen gibi çok düşük miktarlarda safsızlıklar içerir ve motorun yüksek basıncı ve sıcaklığı nitrojen oksitli partiküllerin oluşumuna izin verir. Nitrojen oksit zararlı bir gazdır. Ciğerlerin işlevini azaltarak, alerjen maruziyetini artırarak insan solunum sistemine zarar verir. Hem sağlık hem de bitki örtüsü için zararlıdır. Bu sebeplerden dolayı hükümetler araçlardan kaynaklanan nitrojen oksit emisyonlarını sınırlamak için karar alarak AdBlue kullanımını teşvik etti. Böylelikle hava kalitesinin artırılması ve dizel yakıttan kaynaklanan hastalık ve ölümlerin azaltılması amaçlanmaktadır.   

Son yıllarda Avrupa Birliği ülkeleri araçlarını çevreye olan olumsuz etkilerini azaltmak için karar aldı. Avrupa Birliği’nde satılan yeni araçlarda bir dizi emisyon hedefi tanımlayarak zararlı emisyonları azaltmak ve filtrelemek için yeni yöntemlerin amaçlandığı bir yasa zorunlu hale geldi.

AdBlue bir egzoz katkısı olmasına rağmen yakıta göre çok daha düşük oranda kullanılmaktadır. Bu yüzden yakıt tankınızda bulunan dizel yakıttan çok daha uzun süre kullanılır. Genellikle dizel yakıtın yaklaşık %5’i oranında bulunmaktadır.

Adblue Nedir? Nerede kullanılır? Adblue Biterse Ne Olur?
Adblue Nedir? Nerede kullanılır? Adblue Biterse Ne Olur?

Adblue Nereden Doldurulur?

Gösterge ve sensör sistemi olan AdBlue için tasarlanmış bir tanka doldurulur. Motordaki yanmadan kısa süre sonra egzoz gazlarına püskürtülür.

Eğer AdBlue düşük seviyedeyse aracınızın sistemi tarafından uyarı alabilirsiniz. AdBlue bittiği takdirde boş olduğu uyarısı alabilirsiniz. Çoğu aracın performansı düşer ve motoru durdurduktan sonra çalışmayabilir.

Aracınızın motor kapasitesi, sürüş şekliniz ve aracınızın büyüklüğü AdBlue kullanma miktarını etkilemektedir.

AdBlue İçeriği Nedir?

AdBlue sentetik olarak elde edilir. Üre ve minerallerinden arındırılmış suyun yüksek saflıkta bir çözeltisidir. Yaklaşık olarak %32.5 oranında yüksek saflıkta üre ve %67.5 oranında minerallerinden arındırılmış sudan oluşmaktadır. AdBlue karışımında yer alan üre, zararlı bileşiklerle atmosfere girmeden önce reaksiyona girerek bu bileşikleri nötr hale getirir.

Adblue, Renksiz, şeffaf bir sıvıdır. Hafif bir amonyak kokusu vardır. Bazıları için deri ile temas ettiğinde hafif derecede tahriş edici olabilir. Güneş ışığından korumak içerisindeki suyun buharlaşmasını ve ürenin kristalleşmesini önler. Böylece özelliği ve ömrü korunmuş olur. 12 ay boyunca raf ömrünü koruyabilir.

AdBlue Aracıma Nasıl Bir Katkı Sağlar?

Aktif emisyon kontrol teknolojisi kullanan araçlar modele bağlı olarak seçici katalitik indirgeme ya da Blue kullanmasına göre tanımlanabilir. Egzoz gazı dizel partikül filtresinden geçtikten sonra AdBlue karışımı püskürtülür ve seçici katalitik indirgeme dönüştürücüsüne girerken doz kontrol sistemi vasıtasıyla karıştırılır. Burada ürenin içerisindeki amonyak egzoz akımındaki nitrojen oksitlerle reaksiyona girer, onları nötr hale getirir ve zararsız nitrojen ve su buharı oluşturur. Toplam yakıt tüketiminde ilaveten %2-6 azalma sağlar. %90’a kadar nitrojen oksit emisyonlarını azaltmaktadır. Renault fiyat listesi 2024 yılı Nisan ayı güncel listelerini inceleyebilirsiniz.

Seçici katalitik indirgeme sistemleri genellikle kapalı sistemler olduğundan sistemdeki herhangi bir tortu ya da kirlilik sistemin tamamının arıza vermesine neden olabilir. Hatta tüm sistemin değişmesi gerekebilir. Bundan dolayı AdBlue hayati öneme sahiptir ve muhtemel kirlilik kaynaklarından korunmasını sağlar.

Suyun girmesini önlemek ve kirlenmesinin önüne geçmek için AdBlue tank kapağının sıkıca kapatıldığından emin olun. Eğer kirlendiğinden şüpheleniyorsanız motorunuza hasar verebileceğini düşünerek karışımı kullanmayın ve bertaraf edin.

Adblue Nedir? Nerede kullanılır? Adblue Biterse Ne Olur?
Adblue Nedir? Nerede kullanılır? Adblue Biterse Ne Olur?

AdBlue Kolaylıkla Bulunabilir mi?

AdBlue tankınızı doldurmanın birkaç yolu bulunmaktadır. Akaryakıt istasyonlarında bu ürüne ait pompalar vardır. Bunun yanında üre içeren bu karışımı satıcılardan temin etmeniz mümkün.

AdBlue Sağlığa Zararlı mıdır?

AdBlue, üre ve minerallerinden arındırılmış suyun bir karışımıdır. Kokusuzdur ve zehirli değildir. Tehlikeli değildir ancak bir kimyasal olarak bakılması gerektiğinden kılavuzlarda belirtilen bilgiler dikkate alınmalıdır. Büyük kısmı sudan oluşmaktadır bu yüzden bazı metallere karşı aşındırıcı olabilir. Zehirli olmamasına rağmen çevreyi kirletir. Su kanallarına dökülmemelidir.

Suda çözünebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir. Temas edilmesi durumunda temas edilen yer bol suyla yıkayarak temizlenmelidir. Buharından kaçının ve bazı metaller için hafifçe korozif olduğundan temas etmiş yüzeyleri temizleyin. AdBlue karışımı serin ve havalandırması yeterli olan bir kapta ya da tankta depolanabilir. Doğrudan Güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Aracınızda bulunan AdBlue tankı motora yakın olduğundan motorunuz çalıştığında oluşan ısıdan dolayı donmayacaktır. Soğuk havalarda motorun ısısıyla tekrar çözülecek ve ilk haline geri dönecektir.

AdBlue Yerine Başka Bir Şey Kullanabilir miyim?

AdBlue motorun katalitik sisteminde yer alan karmaşık bir kimyasal reaksiyonda yer almaktadır. Bu sistem son derece hassastır. Dolayısıyla AdBlue yerine başka bir şey kullanmanız enjektörü tıkayabilir, katalitik sisteme zarar verebilir ve ciddi maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.

Yanlışlıkla AdBlue tankına başka bir şey koyarsanız motorunuzu çalıştırmayın, aracınızı hareket ettirmeyin. AdBlueeklediğiniz tankı tamamen boşaltın ve temizliğini yapın. Teknik servisten yardım almak iyi bir seçenektir. Yapacağınız bir hatayı aracınızın sigortası kapsamayabilir.

Aslında AdBlue tankınıza dizelyakıt doldurmanız oldukça zordur çünkü AdBlue kabı dizelpompasından daha küçüktür. Bazen bunun tam tersi olabilir. İstemeden de olsa yakıt tankına AdBlue dökülebilir. Bu durumda motora zarar geleceğinden motoru çalıştırmayın. Geri dönüşü olmayan ve maliyetli arızalara yol açmamak için yol yardım hizmetlerini aramanız daha iyi olacaktır.

AdBlue için farklı isimler olmasına rağmen tüm karışımlar aynı içeriğe sahiptir. Ancak güvenli olması açısından başka bir şey kullanılması önerilmemektedir. AdBlue yerine su kullanılmamalıdır. Ucuz ürünler piyasada bulunsa da bunlar tehlikeli olabilir, motorunuza zarar verebilir, aracın tutuşunu etkileyebilir ya da katalitik sistem hasar görebilir.

Adblue Nedir? Nerede kullanılır? Adblue Biterse Ne Olur?
Adblue Nedir? Nerede kullanılır? Adblue Biterse Ne Olur?

Aracımda AdBlue Kullanmak Zorunda mıyım?

Eğer aracınız dizel yakıtla çalışıyorsa yüksek ihtimalle AdBlue kullanmanız gerekebilir. Bundan emin değilseniz aracınızın el kitabına bakabilir ya da aracı satın aldığınız firmadan bilgi alabilirsiniz. Aracınızda seçici katalitik indirgeme sistemi varsa AdBlue ihtiyacınız olacaktır. Yakıt tankının yakınına yerleştirilmiş doldurma kapağına, motor kapağı altına ya da aracınızın bagajına göz atmanız halinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Fiat fiyat listesi 2024 yılı Nisan ayı güncel listelerini inceleyebilirsiniz.

Eylül 2015’ten sonra kayıtlı dizel yakıtla çalışan aracınız varsa muhtemelen AdBlue kullanmaktasınız. SCR ya da Blue özelliğine sahip bir araç modeline sahip olabilirsiniz. Eğer aracınız bir Avrupa üreticisi tarafından üretildiyse AdBlue teknolojisini kullanmanız çok yüksek bir ihtimaldir. 

1 litre AdBlue kaç km gider?

Aracınızı genel bakım için servise verdiğinizde AdBlue tankı da dolduruluyor ve bir AdBlue tankı ile 10 bin ila 15 bin km arasında yolculuk yapabiliyorsunuz. Bir başka deyişle AdBlue deposunu doldurmak için sizin nasıl yapıldığını bilmenize ya da ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

AdBlue olmazsa ne olur?

Eğer Adblue tankı boşalırsa, Aracın yakıt püskürtme sistemi otomatik olarak yakıt püskürtmeyi azaltır ve araç çekişten düşer. İzin verilen emisyon düzeylerinin aşılmasına neden olur ve katalizör kısa sürede hasar görür. Filtrelerden sıvı geçişi sağlanmadığı için filtreler kurur ve büzüşür.

AdBlue hangi araçlarda var?

Adblue hangi araçlarda var?” sorusunun cevabı gayet basittir. 2015 yılından itibaren üretilen tüm dizel araçlarda bulunmaktadır. Adblue dizel araçların Euro 6 emisyon standartlarını karşılamak için emisyon miktarını düşürmeyi kolaylaştırır.

Bu gönderiye oy verin!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir