Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısından kurtulun!

Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısını neden verir, ne yapmalıyız?

Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısı ne yazık ki seyir halinde giderken birden karşımıza çıkan ve yandıktan sonra da panik yapmamıza neden olan uyarıların başında yer alıyor. Bu arıza bazen önemsenmeyecek derece küçük bir arıza durumunda olabilecekken, bazen de aracı hareket ettirmeden çekiciyle en yakın yetkili servise götürmenize neden olabilecek kadar kritik bir arıza.  Egzoz emisyon kontrol ettirin uyarısı Clio 4 kasa otomobillerde genelde sabit bir durumda verdiği gibi, Renault Megane egzoz emisyon kontrol Ettiriniz uyarısını vermesi de bazı işaretlerin habercisi konumunda oluyor.

Peki arızanın içeriğini nasıl anlayabilirsiniz? Egzoz emisyon kontrol ettiriniz yazısını gördüğünüzde neler yapmanız gerekli ve bu arızayı nasıl silebilirsiniz. Gelen yoğun sorular kapsamında ayrıntılı bir şekilde açıklıyoruz.

Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısını neden verir

Egzoz emisyonu kontrol ettirin
Egzoz emisyonu kontrol ettirin

Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısını neden verir konusu dikkatle okumanız gereken ilk adım. Çünkü bu arızayı neden verdiğini bilmeniz, tekrar yanmasının önüne geçecektir. Egzoz emisyonu kontrol “Egzoz emisyonu kontrol ettiriniz” uyarısını görmüşseniz otomobilinizle ilişkili olarak aşağıdaki durumlardan söz edebiliriz.

1- Ateşleme sistemi: Ateşleme sisteminizdeki bir arıza nedeniyle bu uyarıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Otomobiliniz muhtemelen ihtiyacı olan hava yakıt karşım oranını elde edemiyordur. Bu kontrolü yapabilmek için otomobilinizi fiziki bir kontrolden geçirebilirsiniz. Kaputunuzu kaldırın ve hava filtresi, buji gibi ateşleme sistem parçalarını kontrol ettirin. Etrafta göreceğiniz borular üzerindeki çatlama, kırılma gibi hava debisinin kontrolsüz bir şekilde girebileceği durumlar bu uyarı lambasının yanmasına neden olabilecektir.

Ayrıca yakıttaki kir ve pislik de bu arızaya neden olabilir. Özellikle çeyrek deponun altına pislik çekmemesi için düşürmemeye çalışın.

2- Dizel Partikül Filitresi (DPF) sisteminin dolu olması: Dizel Partikül Filitresinin tıkalı olduğu durumlarda bu arızayla kaçınılmaz bir şekilde karşılaşırsınız.  Bu önemli bir konu olduğu için biraz daha detaylandıralım.

Partikül filtresi neden tıkanır

Partikül filtresinin görevinden kısa bahsetmemiz gerekirse, otomobilinizin dışarı atılan yanmış gaz oranını düşürmek için kurulan çevre dostu bir sistemden söz edebiliriz. Otomobilinizi sürekli bir şekilde düşük hız düşük devirler de ve kısa mesafede kullanıyorsanız yanmış gazlar yüksek sıcaklığa ulaşıp yakılamadığı için partikülün içerisinde kalacaklardır. Filtrenin tamamen dolu olması da egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısıyla karşılaşmanıza neden olur. Arızayı silmek için de partikülün temizlenmesi ya da değişmesi gerekecektir. Oldukça maliyetli bir parça olduğu için biz ilk etapta temizleme yönteminin üzerinde duralım.

Partikül filtresi nasıl temizlenir?

Partikül filtresini temizlemek için yüksek bir ısı ortamının oluşması gerekli. Bunu özel ve yetkili servislerde clip cihazı yardımıyla devre yükseltip yüksek ısı oluşturarak yapıyorlar. Fakat buralardan yardım istemeden önce ücretsiz bir şekilde kendiniz temizleyebilirsiniz.

Otomobilinizle çevre yolu ya da otoyol gibi trafiğin olmadığı daha sakin bir ortama gidin. Aracınız otomatikse 3. Vitese sabitleyin, manuel vitesse de 3. Vitese takın ve 3000 devirle yarım saat boyunca yol yapın. Yaptığınız bu işlem sonucunda motor biraz bağırabilir fakat yüksek bir ısının ortaya çıkmasına ve filtredeki kurumun yanarak dışarı atılmasına neden olacaktır. Bahsetmiş olduğumuz bu işlemi otomobilinizin sağlığı için 2-3 ayda bir yapabilirsiniz. Kurumun bulunduğu katalizörü bir bardak gibi düşünün. Isı sonucunda kurum yanınca biraz azalır fakat tekrar kısa mesafe kullanmaya başladıkça tekrar dolacaktır. Bu bir kısır döngü, bu nedenle de ara ara yüksek ısıyla yakarak aracınızı sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısına yönelik iki ana arızadan söz ettik. Birde otomobiller özelinde bu arızayı en çok hangi durumlarda verdiğine değinelim.

Renault Clio 4 Egzoz Emisyonu kontrol ettirin uyarısını neden verir

Renault Clio 2021
Renault Clio 2021

Renault Clio 4 Egzoz Emisyonu kontrol ettirin uyarısı farklı nedenler kapsamında ortaya çıkabileceği gibi istatiksel olarak en çok Egr valfi bir diğer ismiyle de turbo elektro valfindeki arıza sonucunda ortaya çıkmaktadır. Aslında bu arıza yukarıda bahsettiğimiz gibi ateşleme sistemiyle ilişkilidir. EGR Valfi aracın devri yükseklikçe yakıtın oranını arttırmaya yarar. Anlayacağınız özetle hava/yakıt karışım oranını ayarlar. Olması gereken değerlere çıkamadığı için de yaşamış olduğunuz arızaya neden olacaktır. Parçayı değiştirerek bu arızadan kurtulabilirsiniz.

Turbo elektro valfi kapsamında bir arıza söz konusuysa otomobilinizi kısa mesafeli kullanmanızda bir sakınca yoktur. Yavaş bir şekilde servise gidip işlem yaptırabilirsiniz. Devir yükselip turbo devreye girince parça faaliyete geçeceğinden düşük devirlerde otomobil üzerinde hiçbir etkisi ve zararı olmayacaktır. Egzoz emisyon kontrol ettiriniz uyarısı silme imkânı ancak parça değişiminden sonra devreye girer.

Renault Megane 4 Egzoz Emisyonu kontrol ettirin uyarısını neden verir

Renault Megane 4 2021
Renault Megane 4 2021

Renault Megane 4 Egzoz Emisyonu kontrol ettirin uyarısı istatiksel olarak 2 ayrı nedenden ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birisi OBD Sensöründeki arızayken, bir diğeri yağın incelmesi sonucunda ortaya çıkan bir arıza.  Arıza sonucunda obd sensörünü değiştirmeden Renault Megane 4 Egzoz Emisyonu kontrol ettirin uyarısını silme işlemini gerçekleştiremeyeceğiniz gibi, yağdaki durumdan biraz daha söz edelim.

Motor yağının incelmesi demek, motorun bıraktığı tortuyu temizlemek için yağın görevini tam olarak yapmadığı demek. Aslına bakarsanız panik yapacak bir durum yok. Eksilen yağ oranı kadar ilave etmeniz, sorunu tamamen ortadan kaldırsa da arızayı silebilmeniz ancak clip cihazıyla mümkün olmaktadır.

Talisman Egzoz emisyon kontrol ettirin uyarısını neden verir

Talisman Egzoz emisyon kontrol ettirin uyarısını çoğunlukla oksijen sensöründeki arızadan vermektedir. Talisman araçlarda önde bir adet ve arkada yine bir adet olmak üzere toplamda 2 adet oksijen sensörü bulunur. Öndeki olmasa da arka taraftaki arızayı sık verdiği için bu uyarıyla karşılaşırsınız. Parçanın değişimi, sorunu ortadan kaldıracaktır.

Fluence Egzoz emisyon kontrol ettirin uyarısını neden verir

Fluence Egzoz emisyon kontrol ettirin uyarısını büyük oranda partikül arızası nedeniyle vermektedir. Arızanın neden olduğu ve nasıl silebileceğinizi yukarıdaki partikül konumuzda detaylı bir şekilde ele almıştık. Fluence gibi Megane 3 araçlarda da bu arızayı gördüğünüzde aklınıza gelen ilk konu partikül filtresinin tıkalı olma ihtimalidir. Temizlemek, partikülü değiştirmek arızanın ortadan kalması için yeterli bir durum.

Sonuç olarak Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısı ateşleme sistemi ya da tıkanan partikül filtresinin habercisidir. Yeni araçlarda en çok karşılaşılan arızalara değinsek de Megane 2 Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısını genelde bobindeki arızaya bağlı olarak verdiğine de değinebiliriz. 4 bobinden herhangi birisinin patlak olması ateşle sistemini sekteye uğratır ve arıza lambasını yakar. Sizde yaşadığınız sorunları ve aracınızın modelini yazarak YORUMLAR bölümü yardımıyla teknisyenlerimize danışabilir ya da deneyimlerinizi aktararak diğer kullanıcılarımıza ışık olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu